Metody badań – ankiety online

Jedną z najczęściej stosowanych metod badań są ankiety internetowe – systematyczne zbieranie danych od grupy docelowej charakteryzujące się zaproszeniem respondentów i zakończeniem ankiety na stronie www.
W ciągu ostatnich kilku lat Internet był używany przez wiele firm w prowadzeniu różnego rodzaju badań na całym świecie. Również w sferze nauki badania on-line były szybszym sposobem zbierania danych od respondentów w porównaniu do innych metod badawczych, takich jak metody papieru i ołówka, i wywiadów osobistych. Ponadto, sondaż internetowy prezentuje również inne zalety i korzyści dla każdego, kto chce przeprowadzić badania. Należy jednak rozważyć wady i zalety metody badań online.
Zalety ankiet online:

1. Łatwość gromadzenia danych

Internet to ogromny wirtualny świat, który łączy wszystkie rodzaje ludzi z całego świata. Z tego powodu, ankiety, która wymaga sto lub więcej respondentów mogą być prowadzone szybciej za pośrednictwem Internetu. Kwestionariusz ankiety może być szybko wdrożony i zakończony przez respondentów, szczególnie jeśli jest bodźcem, który jest podany po ich udziale.

2. Minimalne koszty

Tradycyjne metody badań często wymagają, aby wydać tysiące złotych, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Z drugiej strony, badania wykazują, że przeprowadzenie badania w Internecie umożliwia tanie i szybkie zbieranie danych z populacji docelowej. Wysyłanie wiadomości e-mail i inne kwestionariusze ankiet online są bardziej przystępne niż metoda tradycyjna.

3. Automatyzacja wprowadzania danych

Respondenci są w stanie odpowiedzieć na ankietę poprzez wprowadzanie ich odpowiedzi, podczas gdy są podłączeni do Internetu. Następnie, odpowiedzi są automatycznie zapisywane w bazie danych, zapewniając bezproblemowe przetwarzanie danych i mniejszą możliwość błędów danych.

4. Zwiększenie odsetka odpowiedzi

Ankieta online zapewnia najwyższy poziom wygody dla respondentów, ponieważ mogą oni odpowiedzieć na kwestionariusz zgodnie w ich własnym tempie, wybranym czasie i miejscu.

5. Elastyczność Projektowania

Złożone typy badań mogą być łatwo prowadzone za pośrednictwem Internetu. Kwestionariusz może zawierać więcej niż jeden rodzaj formatu odpowiedzi w taki sposób, że respondenci nie zniechęcają się zmianami w sposobie ich odpowiedzi na pytania.

 

Wady ankiet online:

1. Brak ankietera

Wyniki badań przeprowadzonych w Internecie nie nadają się do badań, które zadają pytania otwarte, bo nie ma przeszkolonego ankieter do zbadania odpowiedzi respondentów.

2. Niezdolność do dotarcia do wszystkich osób

Metoda ta nie ma zastosowania do badań, które wymagają respondentów, którzy nie mają dostępu do Internetu. Niektóre przykłady tych respondentów to osoby starsze i osoby zamieszkujące na obszarach peryferyjnych.

3. Nadużycia w ankietach

Oszustwa w ankietach są chyba najcięższą wadą ankiety internetowej. Są ludzie, którzy odpowiedzą na ankietę ze względu na nagrodę (zwykle w formie pieniędzy) po zakończeniu badania, a nie z zamiarem przyczynienia się do rozwoju badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*